Zaloguj się
Blog na Matlablog
Forum polskich użytkowników

UŻYTKOWNICY GRUPY PROFIL Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ

Napisz nowy temat     Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Korelacja instrumentów muzycznych
Forum MATLAB Strona Główna-> Przetwarzanie sygnałów
Post Wysłany: 7 Maj 2007, Pon 11:44 am Temat postu: Korelacja instrumentów muzycznych Odpowiedz z cytatem

AUTOR:
Piotr

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mam pytanie ...
W jaki sposób zbadać czy brzmienie instrumentu lub nagrania muzycznego jest mocno skorelowane, srednio skorelowane lub nieskorelowane ? Proszę o pomoc!

Post Wysłany: 7 Maj 2007, Pon 12:15 pm Temat postu: Za mało informacji Odpowiedz z cytatem

AUTOR:
Przmek
Dość dobry pisarz

Jeśli chodzi o funkcję korelacji to można ją rozstrzygać jako funkcję autokorelacji (korelacja sygnału z sobą samym). Wykorzystywane jest to do badania przykładowo okresowości sygnału. Drugie spojrzenie to korelacja wzajemna między dwoma sygnałami x i y - określa jak bardzo dwa sygnały są do siebie podobne. Nie wiem zatem o jakiej korelacji piszesz. uzupełnij pytanie

Post Wysłany: 9 Maj 2007, Sro 10:31 am Temat postu: Re: Za mało informacji Odpowiedz z cytatem

AUTOR:
Piotr

Przmek napisał:
Jeśli chodzi o funkcję korelacji to można ją rozstrzygać jako funkcję autokorelacji (korelacja sygnału z sobą samym). Wykorzystywane jest to do badania przykładowo okresowości sygnału. Drugie spojrzenie to korelacja wzajemna między dwoma sygnałami x i y - określa jak bardzo dwa sygnały są do siebie podobne. Nie wiem zatem o jakiej korelacji piszesz. uzupełnij pytanie

Chodzi o korelacje wzajemną.
Powiedzmy, że dysponuje fragmentem nagrania wav. Wczytuje go sobie w matlab (mam próbki). Jak mam stwierdzić, że sygnał jest silnie wewnętrznie skorelowany ? Co umożliwi mi takie wnioskowanie ? Co mam badać? W jaki sposób ... prosżę o pomoc.
To samo dotyczy sygnałów bardzo słabo skorelowanych ....
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Post Wysłany: 11 Maj 2007, Pią 3:09 pm Temat postu: Hej Odpowiedz z cytatem

AUTOR:
Przmek
Dość dobry pisarz

Nie wiem czy wogóle można mówić o silnie skorelowanym wewnętrznie sygnale - nie znam takiego pojęcia. Chyba że masz na myśli czy kolejne próbki są ze sobą skorelowane czy nie, to już wygląda inaczej (czy wartość kolejnej próbki zależy od wartości poprzednich, jeżeli tak to występuje korelacja między tymi próbkami).
Znajomość pochodzenia sygnału ułatwia jednak odpowiedź (dla przykładu jeżeli sygnałem jest mowa ludzka to wynika, że kolejne próbki nie różnią się wyraźnie od siebie). Powyższe nie odpowiada wprost na Twoje pytanie - nie wynika z niego kiedy można mówić o silnej lub słabej korelacji.

Myślę, że miarę podobienstwa dwóch sygnałów można rozpatrywać na gruncie policzenia błędu średniokwadratowego. Wartość bliska zeru może mówić, że sygnały są do siebie "podobne" (wartość zero występuje dla identycznych sygnałów x1(t)=x2(t)). Możesz przyjąć inne kryterium np. szukając wartości całki z modułu różnicy dwóch sygnałów - podobnie jak poprzednio wartość bliska zeru może mówić o dużym podobieńswie.

Hej

Forum MATLAB Strona Główna-> Przetwarzanie sygnałów

Napisz nowy temat     Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Skocz do:  

Statystyki forum:

Od dnia 08.06.2006 forum odwiedzano 39987035
Najwięcej użytkowników 266 było obecnych 19 Lutego 2015, Czw 7:03 pm

Aktualnie online:

Najnowsze posty na forum:
18 stka brata...  (16 Grudnia 2017, Sob 11:00 pm)
w jakim wieku braliście ślub?  (16 Grudnia 2017, Sob 11:00 pm)
Ulubiony napĂłj  (16 Grudnia 2017, Sob 10:59 pm)
Dobry krem na zimę  (16 Grudnia 2017, Sob 10:58 pm)
Gdzie jechać na wakacje?  (16 Grudnia 2017, Sob 10:51 pm)
Prezent dla koleĹźanki  (16 Grudnia 2017, Sob 10:50 pm)
Co kupić cioci na 50stkę?  (16 Grudnia 2017, Sob 10:50 pm)
Once Upon a Time (Dawno, Dawno Temu) S07E10 online napisy PL  (15 Grudnia 2017, Pią 12:07 am)
Blindspot: Mapa zbrodni S03E07 online PL napisy 3x07 CDA  (15 Grudnia 2017, Pią 12:05 am)
Agenci T.A.R.C.Z.Y. S05E04 online PL napisy 5x04 CDA Zalukaj  (15 Grudnia 2017, Pią 12:03 am)
Twoje prawa: